خانه درباره ما ختنه و مزایای آن سن مناسب برای ختنه روشهای انجام ختنه عوارض ختنه مراقبتهای ختنه گالری تصاویر ویدئوهای سایت برای همکاران

کلینیک مرکزی ختنه تهران

پیشرو در انجام ختنه نوزادان و شیرخواران

کلینیک ختنه دکتر ذوقی
1 / 14
لوگوی کلینیک
2 / 14
استفاده از ابزار کاملا استریل در کلینیک
3 / 14
شماره های تماس و نوبتگیری
4 /14
اولین تصویر کشف شده در مورد ختنه
5 / 14
ابزار ختنه در زمان قاجار
6 / 14
"کلامپ "موگن" و "گامکو
7 / 14
سلامتی کودک شما آرزوی ما
8/ 14
دکتر ذوقی ، متخصص کودکان و نوزادان
9 / 14
ابزار ابتدایی ختنه در عهد قدیم
10/ 14
شادی کودک شما آرزوی ما
11 /14
حلقه های پلاستیبل در اندازه های مختلف
12 /14
زمان و مکان فعالیت کلینیک
13 /14
ابزار ختنه در زمانهای بسیار دور
14 /14
------

رنگ دلخواهتان را انتخاب كنيد


توصیه وزارت بهداشت
بهترین زمان ختنه بعد از شش ساعت اول تولد و قبل از ترخیص از بیمارستان است

۱۱ مطلب توسط «دکتر ذوقی، متخصص کودکان و نوزادان» ثبت شده است

بیضه های بالارونده

بیضه های بالارونده حالتی است که در آن بیضه داخل کیسه بیضه نزول یافته اند ولی به کرات و اکثر اوقات به داخل تونلی که در بین شکم و کیسه بیضه ها قرار دارد و به اسم کانال اینگوینال نامیده میشود وارد و مخفی میشوند. به همین دلیل اکثرا با بیماری بیضه های نزول نیافته اشتباه میشوند.

در صورت شک به این بیماری لازم است توسط پزشک معاینه و پدر و مادر از نگرانی رها شوند.خود والدین هم میتوانند کودک خود را در محیطی گرم و زیر دوش آب گرم معاینه کنند .در اینصورت بیضه ها معمولا از مخفیگاه خود بیرون آمده و در داخل کیسه بیضه قابل لمس خواهند شد.

این وضعیت نیاز به هیچ اقدام درمانی و یا جراحی و ... ندارد.

بیضه نزول نیافته

در زمان جنینی بیضه ها در داخل شکم و در مجاورت کلیه ها تشکیل میشوند و بتدریج با بالا رفتن سن جنینی به سمت پایین حرکت کرده و معمولا در سن 34-35 هفته جنینی وارد محل طبیعی خود در داخل کیسه بیضه میشوند.

گاهی اوقات در زمان تولد یک یا هر دو بیضه به داخل کیسه بیضه وارد نمیشوند. این بیماری بنام بیضه های نزول نیافته شناخته میشود.بیضه های نزول نیافته در مکانی درمسیر بین کلیه وکیسه بیضه به دام می افتند وتا زمان تولد به داخل کیسه بیضه نمیرسند.

این بیماری هنگام تولد نوزاد ودر معاینه اولیه ای که توسط متخصص کودکان انجام میگیرد،تشخیص داده میشود. و برای بررسی اینکه آیا بیضه تشکیل شده یا نه و اینکه در کجای شکم گیر افتاده است، بررسی های تکمیلی مثل سونوگرافی ودر صورت عدم تشخیص MRI انجام میشود.

معمولا بیضه های نزول نیافته تا سن یکسالگی به تدریج وارد کیسه بیضه خواهند شد ولی در صورت عدم نزول تا این سن حتما باید عمل جراحی برای پایین آوردن و فیکس کردن آن داخل کیسه بیضه انجام پذیرد.

بهترین سن برای عمل جراحی 14 تا 18 ماهگی بوده و حتما باید تا دوسالگی انجام پذیرد.

در صورت عدم انجام عمل جراحی عوارض این بیماری شامل تخریب بیضه ها، نازایی، پیچ خوردن بیضه و سرطان بیضه میباشد.

لازم است بدانید این بیماری با بیضه های بالارونده کاملا متفاوت است.

دراین بیماری هیچ منعی برای ختنه نوزاد وجود ندارد ولی اگر طبق بررسی های انجام یافته نزول خودبخودی بیضه تا یکسالگی بعید به نظر میرسد و احتمال عمل جراحی بالاست، بهتر است ختنه نوزاد هم تا زمان عمل جراحی به تعویق افتد و همزمان با جراحی بیضه ها انجام گیرد مگر اینکه سایر شرایط و علل پزشکی انجام ختنه زودهنگام را توصیه کند.

هیدروسل

هیدروسل یکی از بیماریهای شایع نوزادان پسر میباشد و به حالتی اطلاق میشود که مایع داخل کیسه بیضه جمع و اطرف بیضه را فرا میگیرد.

بسته به میزان مایع جمع شده در اطراف بیضه این حالت شدید(بزرگ) یا خفیف (کوچک) است.میتواند دوطرفه یا یکطرفه باشد.گاهی امکان دارد همراه فتق کشاله ران باشد.

علت ایجاد هیدروسل این است که در دوران جنینی بیضه ها از داخل شکم به سمت جایگاه اصلی خودشان(کیسه بیضه)سرازیر میشوند در این هنگام مقداری از مایع داخل شکم نیز همراه آنان به  داخل کیسه بیضه وارد میشود و با بسته شدن کانال نزول بیضه ها مایع وارد شده در کیسه بیضه به دام میفتد. این مایع بتدریج تا زمان تولد جذب و تا هنگام تولد ناپدید میشود.چنانچه مایع زیاد باشد و تا هنگام تولد جذب نشود و یا کانال نزول بیضه ها کامل بسته نشود هیدروسل هنگام تولد دیده خواهد شد.

اگر علت هیدروسل به علت عدم بسته شدن کانال باشد مقدار مایع دیده شده اطراف بیضه کم و زیاد میشود و این حالت ممکن است همراه فتق کشاله ران(ورود قسمتی از روده ها داخل کیسه بیضه یا کانال مزبور بدلیل عدم بسته شدن کانال)باشد.

تنها علامت هیدروسل تورم کشاله ران است و هیچ علامت دیگری که موجب ناراحتی یا درد نوزاد باشد وجود ندارد.این حالت موجب ناباروری نمیشود.

هیدروسل حتی در اندازه های بزرگ معمولا تا یکسالگی جذب و بهبود پیدا میکند .چنانچه تا این سن جذب نشود و یا همراه فتق باشد در این سن عمل جراحی نیاز خواهد بود.

هیدروسل بزرگسالان مقوله جداگانه و علل  و درمانهای خاص خودش را دارد.

باید توجه داشت که هر تورم بیضه ای هیدروسل نیست و گاها تورم بیضه در اثر بیماریهای خطرناک بیضه ها(اپیدیدیمت، تورشن،هماتوسل و...)ایجاد میشود.والدین در هنگام مواجهه با تورم بیضه باید مراجعه به پزشک داشته باشند.

شیوع هیدروسل در نوزادان نارس معمولا بیشتر از سایر نوزادان دیده میشود.

در هیدروسل هیچ منع و ممنوعیتی برای عمل ختنه وجود ندارد.

فیموزیس و پارافیموزیس

 

فیموز:یکی از اختلالات آلت تناسلی در نوزادان پسر میباشد که در آن سوراخ نوک پوست حشفه(پره پوس که در عمل ختنه برداشته میشود)بطور غیر عادی کوچک است.پوست سر آلت را در این نوزادان به راحتی نمیتوان عقب کشید .در این نوزادان احتمال اینکه مشکل در دفع ادرار نیز داشته باشند زیاد است.یکی از اورژانسهای نسبی ارولوژی نوزادان است.بهتر است زود عمل ختنه بر روی این نوزادان انجام شود.


پارافیموز:وقتی در نوزادی که دچار فیموز است،پوست سر حشفه با زور به عقب کشیده شود احتمال اینکه عارضه پارافیموز ایجاد شود زیاد است.  در این اختلال، پوست عقب کشیده شده حشفه پشت حشفه گیر می‌کند و آلت تناسلی  از ناحیه بدنه گیر میافتد و تحت فشار قرار میگیرد، که بدلیل اختلال در گردش خون ناحیه موجب تورم و درد می‌شود.این حالت یکی از اورژانس های مطلق اورولوژی نوزادان است و باید هر چه زودتر پوست حشفه را آزاد و از روی سر آلت برداشت.

ختنه زنان

۲۰۰ میلیون زن در جهان زندگی می‌کنند که تحت یکی از انواع ختنه قرار گرفته‌اند

ختنه زنان به معنی بریدن یا مسدود کردن قسمتی از آلت تناسلی زنانه است که به صورت سنتی در بعضی از گروه‌های قومیتی در آفریقا و غرب آسیا وجود دارد.

 

ادامه مطلب...

آلت مخفی(دفن شده)

آلت تناسلی دفن شده یا مخفی عارضه‌ای است که جنس مذکر را درگیر می‌کند. در این حالت آلت تناسلی اندازه طبیعی دارد، اما زیر پوست شکم، ران یا اسکروتوم (کیسه بیضه) دفن شده‌است. بدنه و سر آلت در اکثر موارد آلت مخفی اصلاً دیده نمی‌شود. آلت دفن شده عموماً مشکل زیبایی محسوب می‌شود و بیماری به حساب نمی‌آید، هرچند فرد را دچار ناراحتی‌ها و آسیب‌های روانی می‌کند.

اگر بدنه آلت زیر سطح پوست شرمگاهی دفن شده باشد و بخشی از آلت یا تمام آن به دلیل چاقی یا ختنه نامناسب دیده نشود، آلت مخفی یا دفن شده ایجاد میشود آلت دفن شده واقعی یک ناهنجاری مادرزادی نادر استکه در آن لایه چربی بسیار بزرگ روی ناحیه شرمگاهی و بافت متراکمی که آلت تناسلی را دربرمی‌گیرد و جمع می‌کند وجود دارد.. پوست آلت روی بدنه آن را می‌پوشاند و مانند پوست اضافه‌ای به نظر می‌آید که روی سر آلت و بدنه‌ را پوشانده است. 

آلت دفن شده به سه گروه عمده تقسیم بندی میشود:

  • مخفی (قبل از ختنه)
  • گیر افتاده (وجود جای زخم بافت همبند پس از ختنه)
  • دفن‌ شده (ناشی از  چاقی)

آلت دفن شده علل مختلفی دارد. آلت دفن‌ شده یا مخفی ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد. این ناهنجاری بیشتر در میان نوزادان و شیرخواران دیده می‌شود.

شایع‌ترین علل آلت مخفی عبارت است از:

  • ناهنجاری‌های مادرزادی
  • چاقی شدید
  • جمع شدن مایع در کیسه بیضه(هیدروسل شدید)

در سن کودکی یا نوزادی اگر با فرم شدید آلت مخفی مواجه باشیم بهتر است از انجام ختنه اجتناب شود .در انواع با شدت کمتر انجام ختنه با احتیاطات لازم بلامانع است ولی نیاز به مراقبتهای بیشتر و دقیقتری خواهد داشت که از چسبندگی بافت آلت به بافتهای زیرین پیشگیری شود.

نوزادان اگر در سنین پایین ختنه نشوند معمولا در اثر تغذیه و افزایش وزن و افزایش چربی ناحیه شرمگاهی درجاتی از آلت دفن شده را پیدا خواهند کرد که عمل ختنه آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. و یکی از دلایل توصیه به انجام ختنه در اوایل سنین نوزادی و شیرخواری همین علت است.

کوردی

کوردی یک نقص مادرزادی آلت تناسلی در جنس مذکر است که در آن آلت تناسلی رشد غیر طبیعی داشته و از بدنه به سمت پایین خمیده میشود.همزمان با این نقص ممکن است هیپوسپادیازیس هم وجود داشته باشد.

در دوران جنینی اگر بافت الاستیک قسمت فوقانی آلت بیشتر از قسمت پایینی رشد کند یا بافت غیر طبیعی در قسمت پایین مانع رشد بافت الاستیک این ناحیه شود منجر به کوردی خواهد شد. در این حالت هنگام نعوظ هم آلت به سمت پایین خمیدگی خواهد داشت.

این نقص ممکن است تا دوران بزرگسالی قابل تشخیص نباشد.

این نقص مادرزادی با انجام عمل جراحی قابل ترمیم است. ودر صورت تشخیص زودهنگام باید در دو سالگی ترمیم و مشکلات همراه آن هم مانند هیپوسپادیازیس بر طرف گردد.

ختنه این کودکان هم به زمان ترمیم نقص مذکور موکول میشود.

تنگی مجرای ادراری

در صورتیکه قطر مجرای ادراری از حد معمول کمتر باشد، تنگی مجرای ادراری ( تنگی مه آ)گفته میشود که میتواند مادرزادی یا اکتسابی باشد.

در هر دو صورت برای جلوگیری از عوارض ناشی از آن باید ترمیم گردد.

نوع اکتسابی در صورت بروز التهابات شدید در نوک آلت تناسلی( ناشی از تماس مکرر با ادرار و مدفوع) و تعویض دیر به دیر پوشک شیرخواران ناشی می‌شود.

برای جلوگیری از تنگی مجرا پس از ختنه اولا باید پوشک زودبه زود تعویض گردد و ثانیا مکرراً نوک مجرا با وازلین آغشته گردد. وازلین مانند سدی بین نوک آلت و محتویات پوشک عمل کرده و از بروز التهاب و تنگی مجرای ناشی از آن جلوگیری میکند.

در صورت عارض شدن تنگی مجرا ، برای پیشگیری از عوارض آن باید ترمیم جراحی انجام پذیرد که عمل سبکی بوده و میتوان آنرا سرپایی هم انجام داد.

ختنه در جهان و ادیان مختلف

ختنه در مصر باستان مرسوم بوده‌است. بعدها به دستور موسی همه مردان بنی اسراییل ختنه شدند. ختنه در ادیان یهودیت و اسلام واجب شد و از اصول تعیین‌کننده در اهل دین یا قوم بودن گردید.

در ایران به صورت سنتی پسرها را در خردسالی ختنه می‌کنند و این کار توسط پزشک و ترجیحاً متخصص کودکان انجام می‌شود. اخیراً در شهرهای مختلف ایران مراکزی که به صورت تخصصی در زمینه ختنه فعالیت می‌کنند (کلینیک ختنه) ایجاد شده‌اند. ختنه سوران جشنی است که در برخی جاهای ایران برای کودک ختنه شده می‌گیرند.

ادامه مطلب...

هیپوسپادیازیس

حتما شما هم واژه ختنه خدایی! یا ختنه پیغمبری! به گوشتان خورده است.

این اصطلاح وقتی توسط والدین و اطرافیان به کار برده میشود که نوزاد پسر موقع بدنیا آمدن، پره پوس یا همان پوست پوشاننده سر آلت ( که در ختنه باید برداشته شود) را ندارد یا ناقص است و دورتادور سر آلت را نپوشانده است.

این خانواده ها با این باور احساس نیازی به ختنه کردن نوزاد خود نمی بینند و این را موهبتی از خداوند میدانند که نوزادشان ختنه شده بدنیا آمده است. غافل از اینکه این نوزادان اکثرا مشکل آناتومیکی و ساختمانی در مجرای ادرارشان دارند و چه بسا مشکلات همراه دیگری هم داشته باشند.

توصیه ای که ما متخصصین اطفال در ویزیت اول بعد از بدنیا آمدن این نوزادان به خانواده ها میکنیم اجتناب از ختنه کردن در سال اول تولد است، چرا که احتمال نیاز به ترمیم مجرای ادراری در این نوزادان زیاد است.

بطور طبیعی مجرای ادراری در نوک سر آلت( نوک حشفه) باز میشود. اگر این مجرا در جای غیر از جای طبیعی باز شود ، به آن هیپوسپادیازیی یا اپیسپادیازیس اطلاق میشود.

در اپیسپادیازیس مجرا در قسمت پشتی آلت و در هیپوسپادیازیس در قسمت زیرین آلت به درجات مختلف از نوک آلت فاصله میگیرد.

در درجات خفیف هیپوسپادیازیس که در آن نوک مجرا در سر آلت ولی با فاصله از نوک آن باز شود منعی برای ختنه شدن نوزاد نیست و چه بسا نیازی به ترمیم آن هم نباشد( در نوع خیلی خفیف) ولی انواعی که در سطح پوست شفت ( بدنه آلت) باز میشود حتما نیاز به ترمیم بعد از یک‌سالگی دارند. دراین نوزادان ختنه قبل از یک‌سالگی ممنوع است و ختنه آنان به بعد از یک‌سالگی همزمان با ترمیم مجرا موکول میشود.( ممکن است در ترمیم مجرا به پوست سر آن نیاز باشد).

 هیپوسپادیازیی

سرآغاز

welcome

 

با سلام

به سایت اختصاصی کلینیک  ختنه دکتر ذوقی خوش آمدید

در صفحاتی که پیش روی دارید،با مطالب کاملی مربوط به مفهوم ختنه، فواید آن، روشهای انجام ختنه، سن مناسب برای انجام ختنه و مطالب متنوع دیگر آشنا خواهید شد. در این مرکز ماهانه بطور متوسط ١٠٠ مورد عمل ختنه انجام میپذیرد که این آمار، خود تضمینی برای عدم نگرانی خانواده ها برای انجام ختنه در مرکز ما میباشد.

در این مرکز ختنه به روش حلقه گذاری( plastibell) انجام می گیرد که در حال حاضر روش نوین برای انجام ختنه در کل دنیا بشمار می آید و مزایای زیادی نسبت به روش های قدیمی و سنتی دارد. 

 


 

 

welcome baby 

قدم نورسیده مبارک

این مرکز قدم نورسیده شما را تبریک گفته،سلامتی و شادابی وی را صمیمانه آرزو میکند.

 

 

 

after-before circ.


کلینیک ختنه دکتر ذوقی